Krynica Zdrój - historia uzdrowiska
Utworzono dnia: 2011-11-28

Krynica Zdrój to uzdrowisko o bardzo bogatej historii. Miejscowość ta istniała już w XVI wieku, o czym świadczy między innymi przywilej nadania sołectwa w tej miejscowości dla Danka z Miastka.

Prawdziwy rozwój miasta rozpoczął się w momencie odkrycia leczniczych wartości źródeł mineralnych, które do dnia dzisiajeszego przyciągają turystów nie tylko z Polski, ale również z Europy.

W 1807 roku Krynica została nazwana urzędowo zdrojem kąpielowym i zaczął tu wkrótce przyjmować pierwszy lekarz.

Kolejnym etapem rozwoju była rozpoczęta w połowie XIX wieku działalność Józefa Dietla, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego i ojca polskiej balneologii. Od roku 1858 stosowano w Krynicy kąpiele borowinowe, które cieszyły się ogromną popularnością. Józef Dietl oraz kontynuatorzy Jego dzieła przyczynili się do znacznego rozwoju Krynicy i powstania takich obiektów jak m.in. Stare Łazienki Mineralne czy też drewniana Pijalnia Główna oraz licznych pensjonatów.

historia Krynicy na zdjęciach

Na rozwój uzdrowiska wpłynęło również wybudowanie w 1876 r. linii kolejowej do Muszyny, przedłużonej w 1911 r. do Krynicy.

Dzięki rozwojowi technicznemu uzdrowiska oraz powsatniu linii kolejowej, Krynica stała się miejścem spotkań i pobytu wielu sławnych Polaków. Bywali tu min. M. Konopnicka, A. Asnyk, A. Fredro, J. Matejko, H. Sienkiewicz, J. I. Kraszewski, H. Modrzejewska, W. Reymont, J. Tuwim, K.Makuszyński oraz Jan Kiepura. To właśnie dzięki pobytom Jana Kiepury w Krynicy, organizowane są obecnie coroczne festiwale jego imienia, przyciągające do Krynicy tłumy ludzi.

W XX wieku o Krynicy zrobiło się głośno za sprawą jednego z najlepszych malarzy prymitywistów - Nikifora, którego niezwykłe dzieła znalazły uznanie na całym świecie.

Nikifor - stare zdjęcie

Po pierwszej wojnie światowej uzdrowisko zostało przejęte przez polskie władze i gruntownie odrestaurowane. Wybudowano również wiele nowych obiektów (Nowe Łazienki Mineralne, pensjonat Lwigród) aby jeszcze bardziej zachęcić do odwiedzania Krynicy. To również w tym czasie Krynica stała się ośrodkiem sportów zimowych, na co wpłynęła między innymi budowa stadionu hokejowego oraz toru saneczkowego. Dzięki tym inwestycjom zorganizowano w Krynicy Mistrzostwa Europy w saneczkarstwie i Mistrzostwa Świata w hokeju na lodzie.

saneczkarstwo w Krynicy

W 1937 r. została wybudowana kolej linowa na Górę Parkową. Według danych historycznych, w 1938 roku na wczasy do Krynicy przyjechało (głównie dzięki tym wszystkim dużym inwestycjom) 40 tysięcy osób.

Rozwój uzdrowiska został niestety przerwany wybuchem II wojny światowej, jednak zaraz po jej zakończeniu przystąpiono ponownie do rozbudowy Krynicy.

Ostatnie lata to intensywny rozwój infrastruktury sportowej i rekreacyjnej,  na którą zdecydowanie stawia gmina. Największymi inwestycjami były: kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką oraz hala sportowo - widowiskowa ze sztucznym lodowiskiem.
« przejdź do wszystkich aktualności
Hotel ORLIK *** Krynica-Zdrój
Dodaj obiekt
Węgierska korona